Stolica: | Ateny | |
Powierzchnia: | 131 990 km² | |
Ludność: | 11 305,1 tys. | |
Waluta: | euro (EUR), 1 EUR = 100 centów | |
Język: | grecki | |
Wiza: | wiza nie jest wymagana | |
Napięcie: | 220 V |
Kraj Grecja
Alonissos
Andros
Antiparos
Ateny
Attyka
Chalkidiki
Chios
Epirus
Evia
Grecja Środkowa
Grecka Macedonia
Ikaria
Ios
Itaka
Karpathos
Kefalonia
Keos
Korfu
„Królowa jońskich wysp” zachwycająca krajobrazem, wspaniałymi plażami i niezwykłą, wyspiarską atmosferą.
Informacje ogólne
Zielona Wyspa Korfu, nazywana „królową jońskich wysp” położona jest naprzeciw wybrzeża Albanii. Jej piękno i gościnność mieszkańców zatrzymała tu Odyseusza, urzekła Szekspira zielonymi gajami oliwnymi, które opisał w „Burzy”, natchnęła Durrella „przepysznymi krajobrazami”, którym poświęcił książkę. Docenili ją również władcy – wypoczywał tu Napoleon, cesarzowa Sisi, Wilhelm II, a w ostatnich latach często przyjeżdża tu książę Karol, który grywa tu w krykieta.
Wspaniały klimat, bujna roślinność i gościnni mieszkańcy sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Wyspa i jej kurorty posiadają wszelkie udogodnienia turystyczne – pola golfowe, piękne plaże, malownicze zatoki, lazurowe morze, wiele pamiątek po bogatej historii regionu, aquapark i urokliwe miejscowości nadmorskie.
Wyspa została skolonizowana w połowie VIII w. p.n.e. przez Korynt, a rywalizacja z miejscową ludnością stała się przyczyną wojny peloponeskiej. Wyspa znajdowała się kolejno pod władaniem Rzymu, Bizancjum, Wenecji i Turcji Osmańskiej. Na początku XIX w. wchodziła w skład Republiki Siedmiu Wysp, a po Kongresie wiedeńskim przeszła pod panowanie Anglii. Stała się wtedy popularnym miejsce wypoczynkowym zamożnych Europejczyków – głównie Francuzów, Włochów i Austriaków. Z tych czasów pochodzą pałace należące niegdyś do rodów di Savoia czy Habsburgów.
Na wyspie można zauważyć wpływy panujących tu narodów, widoczne najbardziej w architekturze, która nie ucierpiała podczas wojen XX w. Wenecjanie zostawili po sobie eleganckie budynki z balkonami i okiennicami typowe dla włoskiego stylu, a Brytyjczycy postawili wiele pomników, gmachów publicznych i założyli pola do gry w krykieta. Górująca nad stolicą wyspy forteca przypomina o czasach kiedy wyspa obroniła się przed najazdem Turków.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.Stolica Korfu, nosząca tą samą nazwę co wyspa, to urokliwe miejsce, gdzie pośród starych wąskich uliczek, pałacyków czy alejek można rozkoszować się ulotną atmosferą miasta. Znajduje się tam wiele małych sklepików, warsztatów złotników i snycerzy, a nieśpieszne życie mieszkańców potęguje uczucie wakacyjnej sielanki.
Północna część wyspy uważana jest za „wakacyjne wybrzeże”, gdyż znajduje się tu wiele miejscowości wypoczynkowych rozlokowanych wzdłuż głównej drogi biegnącej przy brzegu. Najpopularniejsze kurorty to Kassiopi i Siadari z rozbudowanym zapleczem hotelowym oraz ciche i urokliwe wioski takie jak Kalami. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Palaiokastritsa z pięknymi żwirowymi plażami, lazurowym morzem i wieloma zatoczkami otoczonymi wysokimi skałami i dostępnymi tylko od strony morza. Atrakcją regionu jest też góra Pantokrator, wznoszącą się nad okolicą.
Południe Korfu jest mniej górzyste i znajduje się tu kilka kurortów wypoczynkowych. Jeżeli szukamy bogatego życia nocnego dobrym wyborem będzie Benitses, gdzie można bawić się do białego rana, a w dzień poleniuchować na plaży. W tej części wyspy znajduje się też Myrtiotissa – niegdyś uważana za najpiękniejszą plażę świata.
Kuchnia
Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, której zalety doceniano już w starożytności używając jej w kosmetyce po kąpieli, a także polewano mięsa smażone na ruszcie. Obecnie jest podstawą wszystkich greckich potraw i służy nie tylko do smażenia, ale często w dużych ilościach dodawana jest do sałatek, sosów a nawet zup. Jest również jednym z powodów uznania kuchni greckiej za jedną ze zdrowszych i smaczniejszych, gdyż oliwa jest lekko strawa i posiada delikatny smak nadający charakteru poszczególnym potrawom.
Kuchnia grecka ma wiele zapożyczeń z typowej kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej – często dodawany jest czosnek, liście winorośli i duża ilość warzyw, pomidorów i papryki. Bazą wielu produktów jest baranina i ryby. Bez wątpienia odróżnia ją jednak ser feta, produkowany w różnych odmianach, typowe greckie zupy i sosy, oraz sposób przyrządzania niektórych dań.
Kuchnia grecka jest bardzo popularna w Europie, ale jadąc do Grecji może nas w niej zaskoczyć nie tylko bogactwo menu, ale też tradycje kulinarne. Pierwszym zaskoczeniem może być sposób podawania potraw, gdyż większość podawana jest w temperaturze pokojowej. Grecy uważają, że taka temperatura najbardziej uwydatnia smak. Poza tym, zamawiając w restauracji obiad kilkudaniowy dostaniemy wszystko naraz gdyż idea podawania dań kolejno jest w tym kraju obca. A jeżeli siedzimy przy stoliku z kilkoma osobami, które zamawiają to samo można dostać wielki półmisek z potrawą, z którego każdy nabierze ile sobie życzy. Suto zastawione stoły z kolorowymi potrawami są typowe dla kuchni greckiej. Obojętnie co zamówimy na na stole zawsze znajdzie się woda i chleb, będący dodatkiem do większości potraw.
Rytm dnia w Grecji sprawia też, że pory i ilość posiłków różni się od panujących np. w Polsce. W Grecji nie jest popularne pełne śniadanie, a często słyszy się, że w ogóle się go nie jada. Dla Greka śniadaniem jest zazwyczaj filiżanka kawy i sucharki, biszkopt lub placek z dżemem. Przed południem jako przekąska typowe jest ciasto tyropitta, wypełnione gorącym płynnym serem feta. Obiad spożywa się ok. 14-17, a głównym posiłkiem jest kolacja jedzona zwykle na mieście w restauracjach lub tawernach ok. godz. 20-22. Oczywiście w hotelach rytm ten może się różnić, gdyż znaczna większość dostosowuje się do potrzeb turystów. W większości restauracji menu pisane jest po angielsku, a w kurortach popularnych wśród naszych rodaków zdarzają się pisane po polsku.
Jeżeli chcemy spróbować typowej greckiej kuchni warto udać się do kameralnych tawern, gdzie jadają „tubylcy”. Popularne przed jak i między posiłkami są tzw. mezedes, czyli przystawki.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.Panujące tu już od maja wysokie temperatury przyczyniają się do rosnącej popularności kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.
Ważnym elementem greckiej kuchni jest wino, które doceniane było już w starożytności, a sposób jego powstania opisuje mitologia. By uchronić swego nieślubnego syna Dionizosa przed gniewem Hery, Zeus zamienił go w barana. Bogini jednak nie dała się oszukać i przywróciła mu człowieczą postać, ale ukarała go obłędem. Szalony Dionizos żeglował po morzu i podczas jednej wyprawy poznał rolnika o imieniu Ikarios, który nauczył go uprawiania winorośli. Sok z zebranych winogron sfermentował, a Ikarius chcąc ukarać Dionizosa za niedopilnowanie kazał mu go wypić. Historia, kończy się dość tragicznie, gdyż odurzony bóg zabił rolnika, ale od tamtej pory kojarzony jest w mitologii z winem i zabawą.
Charakterystyczne w smaku i nie występujące poza Grecją jest wino Retsina, które jest młodym winem przyprawionym sosnową żywicą. Po wytłoczeniu leżakuje zaledwie kilka tygodni i nadaje się do spożycia, jednak po mniej więcej roku, jej smak przypomina ocet. Narodowym trunkiem Grecji jest też „ouso me mese”, znane jako ouzo – 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. Międzynarodową sławę wśród alkoholi zyskała również Metaxa – brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. By wyprodukować dobry trunek destyluje się dwukrotnie alkohol, który następnie leżakuje od 3-15 lat. Dopiero po tum czasie dodawane są do niego wino i zioła, które tworzą charakterystyczny smak. Niektórzy twierdzą, że niegdyś dodawano też płatki róż. Alkohol jest następnie słodzony, trafia do dębowych beczek i czeka ok. pół roku na rozlanie do butelek.
Kuchnia Korfu charakteryzuje się połączeniem wielu potraw kuchni włoskiej i greckiej oraz lokalnymi specjałami. Morze obfitujące w ryby i owoce morza zapewniło wypełnienie menu takimi potrawami jak np. Bianco – ryba w sosie cytrynowym, gotowana z czosnkiem oraz Bourdeto – tradycyjne przyrządzana z występującej tu skarpeny gotowanej z czosnkiem z dużą ilością czerwonej papryki i ostrych przypraw, podawana z sosem pomidorowym. Nie brakuje tu jednak potraw mięsnych, czego bardzo dobrymi przykładami są: Sofrit – smażona w sosie winnym wołowina z dodatkiem pietruszki i ziół oraz Pastitsada – kurczak gotowany w brytfance z sosem pomidorowym, cebulą, czosnkiem, goździkami i ziołami, podawany przeważnie ze spagetti. Warto spróbować również Kleftiko – jagnięcina z warzywami czy typowej wiejskiej sałatki – horiatiki. Ze słodyczy szczególnym uznaniem cieszą się miodowe ciasteczka (kadaifi) i ciasto z migdałami (revani).
Obyczaje
W Grecji tożsamość osoby oraz jej status społeczny wyznacza przynależność do rodziny. Jest ona nieco inaczej pojmowana niż na Zachodzie, gdyż jest grupą krewnych nie tylko noszących jedno nazwisko, ale tez mieszkających razem. Typowe greckie domy są bardzo obszerne by pomieścić kilku pokoleniową rodzinę. Poza tym ma ona bardzo patriarchalny charakter, co sprowadza się do tego, że status społeczny kobiety określa związek z mężczyzną. W ostatnich czasach te surowe reguły zostały złagodzone, a kobiety stają się coraz bardziej niezależne. W 1983 r. zniesiono też ustawowy obowiązek wnoszenia posagu podczas wydawania córki za mąż. Tradycja ta wywodziła się z wysp Morza Egejskiego, gdzie dom rodzinny należał do kobiety jako opiekunki ogniska domowego, jednak w dobie kryzysu zwyczaj ten został zniesiony co znacznie odciążyło wielodzietne rodziny. Tradycją jednak nadal jest przekazywanie sukni panny młodej przez jej matkę i szycie ubrań lub pościeli przez kobiety z rodziny oraz wkładanie do rękawiczki panny młodej kostki cukru by miała słodkie życie w małżeństwie. Greckie wesela są bardzo huczne, taneczne i czasem przeciągają się na kilka dni. W miasteczkach i wsiach z tradycjami zdarza się, ze orszak panny młodej przemierza ulice co jest bardzo ciekawym widowiskiem.
W Grecji miejscem szczególnie często odwiedzanym są klasztory, gdzie wymagany jest odpowiedni ubiór zakrywający kolana i ramiona. Również do wielu innych miejsc nie można wejść w stroju plażowym.
W kościołach i klasztorach nie można robić zdjęć, natomiast w muzeach tylko bez użycia flesza, o ile nie ma piktogramów z zakazem. Często również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże się z wykupieniem zgody w kasie.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.W greckich barach często można zobaczyć zamyślonych mieszkańców, którzy siedzą nad planszami. Grają oni w Tavli – grę uznawaną za jedną z najstarszych na świecie, która przybyła do Grecji prawdopodobnie z Egiptu ponad 5 tys. lat temu. Jest ona znana na całym świecie jako Backgammon.
Grecy uważani są za naród radosny, który bawi się często, głośno i długo. Widać to zwłaszcza na różnego rodzaju światach i festiwalach, jak również w zwykły dzień na ulicach, gdzie słychać muzykę. W Grecji znanych jest ponad 150 rożnych tańców, często regionalnych, a większość z nich tańczy się w kole lub korowodzie. Najpopularniejszy z nich to kalamantianos i zeimbekikos – czyli solowy taniec mężczyzn do muzyki wygrywanej na bouzouki. Najbardziej znanym na świecie jednak jest taniec Greka Zorby – który nawiązuje do kroków „tańca rzeźników” dawnego Konstantynopola.
Aktywny wypoczynek
Korfu jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku, gdyż można uprawiać tu prawie każdy prawie sport i każdy znajdzie coś dla siebie. Wybrzeża Korfu oferują znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania, snorkelingu i pozostałych sportów wodnych. Wypożyczalnie, których pełno przy plażach, oferują nie tylko sprzęt do uprawiania sportów, ale też udostępniają skutery i rowery wodne. Najlepszymi miejscami dla pasjonatów sportów wodnych będą zatoka Kontokali, Grecotel Dolphina, plaża Ermones i Corcyra.
Inne propozycje wyspy to korty tenisowe, boiska do gry w squasha, stadniny koni, pola golfowe i boiska do gry w krykieta.
Wycieczki Fakultatywne
Będąc na Korfu warto zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Rezydenci poszczególnych biur podróży przedstawiają grafik, program i ceny niektórych wycieczek. Na niektóre warto też udać się samemu.
Paksos – wyspa położona blisko południowo-wschodniego wybrzeża Korfu, która zachwyca przepięknymi krajobrazami gajów oliwnych i cyprysowych, lazurowego morza i urokliwych niewielkich miejscowości. Według mitologii Korfu i Paksos były jedną wyspą, ale Posejdon – bóg mórz, oddzielił je swoim trójzębem. Mniejszą wysepkę – Paksos podarował swojej kochance – nimfie Kerkirze. Na wyspie, w urokliwym Gaios, znajduje się port, gdzie przypływa się zwykle na kilka godzin. Jest tu cicho i spokojnie, a urok niewielkiej rybackiej miejscowości zachwyci każdego.
Parga – urokliwe miasteczko na greckim wybrzeżu o bogatej i ciekawej historii, które może poszczycić się piaszczystymi plażami, gajami oliwnymi i ruinami weneckiego zamku. Zwiedzanie tej niewielkiej miejscowości jest zwykle połączone z rejsem na pobliską wyspę Paksos.
Albania – rejs do Albani, gdzie można zobaczyć nie tylko wiele śladów bogatej historii starożytnej, ale również przepiękne krajobrazy morskiego wybrzeża. Warto udać się do Parku Narodowego Butrnt, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, gdzie znajduje się odkryte w zeszłym wieku starożytne miasto. Miasto usytuowane było nad brzegiem jeziora, a do dziś zachowały się po nim: gimnazjum, teatr, łaźnie, imponujące mury miejskie i bizantyjska świątynia z bezcenną mozaiką.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.Miasto Korfu – najpiękniejsze miasto wyspy, nazywane też Kerkyrą, zostało zbudowane głównie przez Wenecjan w XIV w., ale jest tu wiele wpływów też innych narodów. Historyczne centrum z niesamowitą atmosferą, brukowanymi, wąskimi uliczkami, łukami i zabytkowym budownictwem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na uwagę zasługuje Ratusz, XIX-wieczny Pałac Królewski, XIV-wieczny wenecki zamek oraz trzystuletni Kościół Saint Spirydon z bezcennymi ikonami. Stolica miasta to również świetne miejsce na zakupy.
Aqualand – jeden z największych i najlepiej zorganizowanych parków wodnych w obrębie Morza Śródziemnego. Oferuje bardzo dużo zjeżdżalni zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, dzikie rzeki, wodne tuby, jacuzzi i wiele basenów sportowych i rekreacyjnych.
Grecki wieczór – odbywające się w tawernach wieczory, organizowane często prywatnie lub przez biura podróży to świetna okazja do poznania ciekawej kultury regionu i tradycyjnej kuchni. Często odbywają się pokazy tańca i nauka Zorby.
Rejsy wokół wyspy – to świetna okazja do poznania regionu, jego zabytków, malowniczych zakątków i plaż. Rejsy organizowane są przez biura podróży oraz prywatne osoby w większych miejscowościach turystycznych. Rejsy odbywają się barkami, jachtami, łodziami ze szklanym dnem lub tradycyjną łódką Kaiki. Często podczas rejsu organizowany jest dłuższy przystanek na zwiedzenie rybackiej wioski lub kąpiel w cichych i urokliwych zatoczka, jak np. Rajska Plaża. Niektórzy oferują tez wycieczkę do Moni Theotokou – klasztoru położonego na wzniesieniu z muzeum ikon.
Najczęściej Zadawane Pytania
Kiedy najlepiej lecieć na Korfu?
Typowy sezon wakacyjny na Korfu zaczyna się w czerwcu i trwa do końca września, kiedy panuje tu okres bezdeszczowy, a temperatura przekracza 25oC. Turyści pojawiają się często już pod koniec kwietnia, a ostatni wyjeżdżają w listopadzie. Dzięki bujnej roślinności i bryzie morskiej wyższe temperatury nie są bardzo uciążliwe. Wybierając miejscowość wypoczynkową warto zwrócić uwagę, że woda wschodniego wybrzeża jest cieplejsza nieznacznie niż na zachodnim brzegu. Delikatne letnie wiatry stwarzają też wspaniałe warunki do żeglarstwa i windsurfingu. Wyspa ma niesamowity urok na wiosnę, kiedy kwitnie okoliczna, bujna roślinność.
Z ciekawych wydarzeń regionu warto zobaczyć obchody przyłączenia Wysp Jońskich do Grecji odbywające się w maju, festiwal tańca ludowego w Starym Forcie mający miejsce na przełomie lipca i sierpnia oraz uroczystą procesję na cześć patrona wyspy – św. Spirydona, przypadającą na sierpień.
Jaka waluta obowiązuje w Grecji i jakie są orientacyjne ceny?
W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ceny również różnią się w sklepach w centrum miast czy w dużych kurortach od cen peryferii i wiosek turystycznych.
Gdzie i jakie pamiątki kupić na Korfu?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików z pamiątkami, gdzie oprócz gadżetów związanych z wyspą czy poszczególnym miastem dostać można ręcznie tkane materiały, koronki i hafty,. Często z wyspy przywożone są też artystyczne wyroby jubilerskie. Bardzo duża popularnością w zakupach turystów cieszy się Koum Kouat – regionalny likier rozlewany do buteleczek o fantazyjnych kształtach.
Trzeba pamiętać, że większość sklepów zamykana jest podczas sjesty ok. godz. 14-17, ale potem czynne są do 21.00. W poniedziałki, środy i soboty godziny otwarcia sklepów są krótsze i kończą się w porze sjesty.
Jaki czas obowiązuje w Grecji?
Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
Jak poruszać się po Korfu?
Najtańszym i wygodnym rozwiązaniem są kursujące często autobusy, nazywane „green bus”, które łączą stolicę wyspy z większością miejscowości. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajęcie samochodu, którego rezerwację można zrobić też przez internet przed wyjazdem na wakacje. Od osób wypożyczających auto wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, polskie nie wszędzie będzie akceptowane.
Dużą popularnością cieszą się rejsy na sąsiednie wysepki i dzikie plaże. Rejsy większymi statkami odbywają się z portu w mieście Korfu, a krótkie jachtami czy łodziami można odbyć z większości miast wybrzeża. W stolicy znajduje się niewielkie lotnisko międzynarodowe obsługujące loty czarterowe i tanie linie lotnicze.
Jakie plaże są na Korfu?
Największą popularnością cieszą się złote plaże z drobnym piaskiem na północy wyspy, takie jak Almiros, Roda czy Sidari. Inne piaszczyste plaże to: na zachodzie - Pelekas, Myrtiotissa, Agios Ghordis, na południu – Kawos. Plaża w Palaiokastritsie jest żwirowa, ale wiele terenów nurkowych i spacerowych przyciąga tu równie dużo turystów, co na miękki piasek. Wiele, kameralnych plaż osłoniętych jest skałami i dostępnych tylko z morza. Można do nich dopłynąć wypożyczona motorówką lub jachtem.
Plaże w kurortach turystycznych są bardzo dobrze zagospodarowane, znajduje się przy nich wiele sklepów, barów, restauracji i wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych. Poza kurortami jest też wiele dzikich plaż – przeważnie piaszczysto-żwirowe lub piaszczyste, w malowniczymi skałami w pobliżu.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.
Ważne informacje MSZ
Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Lecąc do Grecji samolotem nie potrzebujemy paszportu, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport.
W Grecji nie ma obowiązku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.
Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Atenach www.athens.polemb.net
Ambasady i konsulaty:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
www.athens.polemb.net
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie
Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36
Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach
Grecja, Saloniki, 78 Tsimiski Str., 546-22
Tel.: (00-302-310) 288-205 Faks: (00-302-310) 234-153
Galeria zdjęć
Kos
Kreta
Lefkada
Lesbos
Limnos
Milos
Mykonos
Naxos
Paros
Patmos
Peloponez
Riwiera Olimpijska
Rodos
Saloniki
Samos
Samotraka
Santorini
Skiathos
Skopelos
Syros
Tesalia
Thassos
Tinos
Zakynthos
Kierunki letnie
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- W
Kierunki zimowe
Wybierz region Alonissos , Andros , Antiparos , Ateny , Attyka , Chalkidiki , Chios , Epirus , Evia , Grecja Środkowa , Grecka Macedonia , Ikaria , Ios , Itaka , Karpathos , Kefalonia , Keos , Korfu , Kos , Kreta , Lefkada , Lesbos , Limnos , Milos , Mykonos , Naxos , Paros , Patmos , Peloponez , Riwiera Olimpijska , Rodos , Saloniki , Samos , Samotraka , Santorini , Skiathos , Skopelos , Syros , Tesalia , Thassos , Tinos , Zakynthos